Teknoloji

Üçüncü taraf ödeme hizmetlerine kesinlikle karşı çıkıyordu: Apple kabul etmek zorunda kaldı

Güney Kore’de 2021 yılında hem Apple’ın hem de Google’ın App Store ve Google Play Store’da yer alan uygulamalarda üçüncü taraf ödeme hizmetlerine izin vermesini zorunlu kılan Telekomünikasyon Ticaret Yasası adlı bir antitröst yasası çıktı.

ShiftDelete’den aktarılan bilgilere göre; Bu yasa Apple ve Google‘ın geliştiricilere kendi ödeme hizmetlerini kullanmasını zorunlu kılması halinde caydırıcı para cezaları içeriyor. Kısacası geliştiricilerin önünü açıyor, ancak ilgili şirketlere ciddi anlamda bir gelir kaybı yaşatması kuvvetle muhtemel. Aynı zamanda yasanın komisyonlara karşı da sert bir tutumu söz konusu.

Apple, ilk etapta bu duruma itiraz etse de bu yılın başlarında yasaya uyum sağlayacağını duyurdu. Kısa süre önce de Güney Kore’de yeni dönemin başladığını açıkladı. Ancak şirketin açıklamalarında bazı kritik detaylar olduğunu da belirtmekte fayda var.

Geliştiriciler, artık App Store‘da alternatif ödeme yöntemlerini kullanmakta özgür olacak. Ancak burada StoreKit Harici Satın Alma Yetkisi almaları gerekecek. Hatırlanacağı üzere bu, Hollanda’daki flört odaklı uygulamalara üçüncü tarafa ödeme yöntemi getirildiğinde de şirket tarafından zorunlu tutuldu.

Bunun dışında Apple, alternatif bir ödeme yöntemi kullanılarak yapılan her satış için geliştiricilerden yine komisyon almaya devam edecek. Bu oran yüzde 26 seviyelerinde olacak. Tabii yukarıda belirttiğimiz gibi Telekomünikasyon Ticaret Yasası komisyonlara karşı da sert bir tutuma sahip. Ancak şirketin açıklaması Güney Koreli düzenleyicilerin aksine bu yönde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu