Teknoloji

Ölüm makinesi ürettiler: 10 dakikada öldürüyor. Piyasaya çıkma tarihi belli oldu

Farklı Gerçekler adlı Twitter hesabından alınan bilgilere göre; “Sarco” adındaki ötenazi makinesi, kişilerin doktor yardımı olmadan kendi istekleriyle ölebilmesi için tasarlandı. Sarco’nun kullanımı yakın zamanda İsviçre’de yasallaştı.

Bu cihazın 10 dakika içinde öldürdüğü ortaya çıktı.

TRT Haber’den aktarılan bilgilere göre; İsviçre’de doktor yardımlı “Sarco” adındaki ötenazi intihar makinesi ile 2020 yılında İsviçre’de 1330 civarında insan intihar etti. 

BELİRLİ ŞARTLAR ALTINDA YARDIMLI İNTRA İZİN VERİLİYOR

İsviçre Ceza Kanunu’nun 115. maddesine göre, kendi çıkarına hizmet eden amaçlarla başka birinin intihar etmesine yardımcı olan kişiler beş yıla kadar hapis veya para cezasıyla cezalandırılıyor. Doktor da dahil olmak üzere üçüncü bir kişinin hastanın doğrudan ölümüne neden olacak bir ilaç verdiği “aktif ötanazinin” cezalandırıldığı ülkede yardımlı intihar ise 1940’lardan bu yana yasal. Yardımlı intiharda hekim, hastanın ölümüne yol açacak bir ilacı reçete ediyor, ancak tıbbi görevlilerin müdahalesi olmaksızın hasta kendi kendine bu ilacı alarak yaşamını sonlandırıyor. Yardımlı intiharın koşulları İsviçre’deki EXIT, Dignitas gibi ötanazi kuruluşlarında farklılık gösterse de genel geçer koşullar, hastanın tedavi edilemez bir hastalıktan muzdarip olması, ağrı ve acısını dindirmenin başka bir yolunun bulunmaması, ötanazi kararının hasta tarafından ani bir kararla verilmeyip, özgür iradesiyle alınması olarak sıralanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu