Teknoloji

Nehirde 8000 yıllık kafatası bulundu. Ölüm nedeni…

WebTekno’dan alınan bilgilere göre; geçtiğimiz sene yaz ayında ABD – Minnesota’daki bir nehirde, 8.000 yaşında bir kafatası bulundu. İki kayakçı gezerken rastladığı bu kafatasını Minnesota’nın Renville İlçesi’nde görev yapan Şerif Scott Hable’a bildirdi. Kafatasının Minneapolis’in 180 kilometre batısındaki kurak bir nehirde bulunduğu ve ilk etapta cinayet ya da kayıp bir vaka olduğunu düşündüler.

Kafatası yetkili birimlere teslim edilirken adli antropologlar, karbon tarihleme yöntemiyle kafatasının 5500 yıllarda yaşayan genç bir adama ait olduğunu ortaya çıkardı. MÖ 6000’lerde yaşadığı belirlenen adamın kafatası iskeleti, binlerce yıl sonra Minnesota Nehri’nde bulundu.

Çok eski yıllara ait kafatasının bulunması herkeste şaşkınlık etkisi yaratırken, açıklamalarda bulunan Şerif Hable ise, “Bu kemiğin bu kadar eski olması bizim için tam bir şoktu” ifadelerini kullandı. Kafası üzerine araştırma yapan Antropolog ise, kafada yer alan bir çöküntünün ‘ölüm nedenini düşündürdüğünü’ belirtti.

Son olarak araştırmacılardan Kathleen Blue, The New York Times’a verdiği demeçte; kafatasının kesinlikle bölgede yaşayan kabilelerden birinin atasından geldiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu