Otomotiv

Mercedes’in en iyisi ABD’de bakın ne kadarcık. Eğleniyor musunuz çıkart telefonunu diyen insanlar

Türkiye’de hayat pahalılığı içinden çıkılmaz bir hal almışken sosyal medyada gündem olan bir video ise ülkenin içler acısı halini izleyenlerin resmen yüzüne vurdu.

Amerika’da yakın zamanda çekildiği bilinen görüntülerde Mercedes S serisi lüks bir aracın açık artırmada 5 bin 400 dolar teklif aldığı görülüyor.

Türkiye’de değer milyonlara ulaşan aracın bu kadar ucuz bir fiyata satılıyor olması şaşkınlığa neden olurken, yurt dışında araçların ne kadar ucuz olduğu gerçeği akıllara geliyor.

Türkiye’de Türk Lirası’nın tarihi değer kaybı ile oluşan döviz farkı ve yüksek vergi dilimleri nedeniyle araçların fiyatları normalin 4-5 katını bulabiliyor.

Yüksek silindirli araçlardan alınan vergi miktarı yüzde 130-150-220 arasında değişiyor.

Öte yandan ABD’de normalde benzer model Mercedes marka araçların fiyatı 20-25 bin dolar arasında değişiyor.

Sıfır kilometre ultra lüks Mercedes’lerin fiyatları ise en fazla 150 bin dolar civarında.

Videodaki aracın 5 bin 400 dolar civarında açık artırmaya girmesinin nedeninin ya yüksek kilometre ya da kusurlu araç olduğu için olabileceği tahmin ediliyor. Söz konusu görüntüdeki temiz bir aracın piyasasının ortalama 15-20 bin dolar civarı olabileceği tahmin ediliyor.

Bu tabloda bile Türkiye’de değeri milyonları bulan bir aracın ABD’de 15-20 bin dolar gibi komik rakamlara satılıyor olması vatandaşın ne kadar zor şartlarda yaşadığının resmini çiziyor…

Türkiye’de videodaki gibi 2013 model araçların fiyatları 2 ile 5 milyon lira arasında değişiyor:

 

Amerika’da 2011 ve 2013 model Mercedes fiyatları 17 ile 20 bin dolar arasında değişiyor:

Türkiye’de uygulanan ÖTV oranları:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu