Teknoloji

Apple kullanıcılarını uyardı: Ciddi güvenlik sorunu tespit edildi. Cihazlarınızı güncelleyin

BBC’de yer alan habere göre önceki gün yapılan iki güvenlik duyurusu, bilgisayar korsanlarının bu açığı kullanarak cihazların kontrolünü tamamen ele geçirme tehlikesi olduğunu ortaya koyuyor.

Söz konusu açığa yönelik olarak sistem güncellemesi yayınlayan Apple, güncellemenin tüm kullanıcılara önerildiği notunu paylaştı.

RİSK ALTINDAKİ CZLAR

Sistem açığından iPhone 6S ve sonraki tüm iPhone modellerinin; 5. nesil ve sonrasında çıkan iPadlerin; tüm iPad Pro ve iPad Air 2 modellerinin ve MacOS Monterey kullanan tüm Mac bilgisayarların etkilenebileceği belirtildi.

AKTİVİST VE GAZETECİLERE UYARI

Guardian’a konuşan SocialProof Security güvenlik şirketinin CEO’su Rachel Tobac, sistem açığının hackerların bu cihazların tüm yönetici erişimini ele geçirebilecekleri ve bu şekilde cihazın sahibi gibi işlem yapabileceklerini anlamına geldiğini söyledi.

Tobac, özellikle göz önünde bulunan aktivist, gazeteci gibi kişilerin ‘sofistike, devlet boyutunda casuslukların hedefinde olabileceğini’ belirterek, sistem güncellemesini hızla yapması gerektiğinin altını çizdi.

Apple, yaşanan güvenlik açığı dolayısıyla kaç kullanıcının etkilendiği bilgisini ise paylaşmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu