Teknoloji

Anonymous Rusya’daki televizyon kanallarını hackledi

WebTekno’dan alınan bilgilere göre; Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle birlikte 24 Şubat gece yarısı Ukrayna sınırları içinde geniş kapsamlı bir saldırıya başladı. Saldırılar, Ukrayna başkenti Kiev’e kadar varmışken tüm dünya, Rusya’nın saldırılarına yönelik kınama açıklaması paylaştı. Savaş, her ne kadar karada tüm şiddetiyle devam ediyor olsa da siber dünyada da bir savaş yaşanıyor.

Siber güvenlik şirketlerinin son paylaştığı güncel veriler, özellikle Rusya’ya olan siber saldırıların arttığını gösteriyor. Peki, Rusya – Ukrayna savaşının siber cephesinde neler yaşanıyor? Gelin, savaşın siber yüzünde yaşanan gelişmelere bakalım.

Anonymous, Rusya’daki televizyon kanallarını hackledi (27 Şubat 00:03)

Ünlü hacker grubu Anonymous, Rusya devlet televizyonunu hackleyerek Ukrayna’daki vatandaşların yaşadığı zorlukları gösteren videolar yayınlamaya başladı.

Rusya’ya ait resmi siteler kısa süreliğine çöktü (26 Şubat 18:28)

Rusya’da Kremlin, Rusya Federasyonu Devlet Duması ve Savunma Bakanlığı’nın resmi internet siteleri kısa süreliğine de olsa çöktü. Saldırının Ukrayna ve Ukrayna destekçisi ülkelerin hacker grupları tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

Türk hacker grubu Ayyıldız Tim’den Ukrayna’ya destek

Rusya-Ukrayna krizi hız kesmeden devam ederken Türk hacker grubu Ayyıldız Tim’den savaş hakkında açıklama geldi. “Türk’ün siber ordusu olarak bütün dünyada her zaman zalimlerin karşısında, mazlumların yanında durduk” ifadelerini kullanan grup, Ukrayna’ya siber destek vereceğini ifade etti. 

Ayrıca yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı: “AYYILDIZ TİM olarak Rus işgaline maruz kalan masum insanların öldüğü Ukrayna’nın siber altyapısını koruma noktasında yanında olduğumuzu ve elimizden gelen desteği vereceğimizi bildirmek isteriz. Ayyıldız Tim, bu konuda her desteği Ukrayna’ya karşılıksız verecektir. Bu konuda yanımızda yer almak isteyen tüm vatandaşları internet sitemize bekliyoruz.” 

Rusya, en fazla siber saldırıya uğrayan ülke:

Kaspersky’ın gerçek zamanlı siber saldırı haritasına göre Rusya, şu anda en fazla siber saldırıya uğrayan ülke durumunda.

Anonymous, Rusya’ya siber savaş ilan etti:

Rusya’ya yönelik siber saldırılar hızla sürerken dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, Rusya’ya resmen siber savaş ilan etti. Grup, Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu açıklamada bulundu:

“Anonymous şu anda Rusya Federasyonu’na karşı operasyonlarda yer alıyor. Operasyonlarımız Rus hükümetini hedef alıyor. Büyük ihtimalle özel sektörün de etkilenmesi kaçınılmazdır. Topluluk olarak dünyada barış istiyoruz. Tüm insanlık için bir gelecek istiyoruz. Bu nedenle, (Rus halkına yönelik) dünyanın dört bir yanındaki insanlar internet sağlayıcılarınızı parçalara ayırırken, bunun tamamen Rus hükûmeti ve Putin’in eylemlerine yönelik olduğunu anlayın.”

Ukrayna, siber savunmada yardım istedi:

Rusya kaynaklı Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı siber saldırılar sürerken Ukrayna’nın siber savunmadan sorumlu kurumu, sosyal medyadan “Ukrayna siber topluluğu! Ülkemizin siber savunmasına katılma zamanı geldi!” paylaşımını yaptı. Kurum, ayrıca katkı sağlamak isteyen hackerların ve siber savunma uzmanlarının doldurmaları için bir başvuru belgesi paylaştı.

Rusya hükûmetinin internet siteleri çöktü:

24 Şubat günü Rusya hükûmetine ait çok sayıda internet sitesinin hacklendiği açıklandı. Bu internet siteleri arasında Rusya Federasyonu Devlet Duması ve Kremlin internet siteleri de yer almaktaydı. Rusya’nın bazı internet sitelerindeki erişim sorunu giderilirken, bazı internet sitelerineyse halen erişilemiyor. 

Ukrayna’ya ait internet siteleri saldırıya uğradı:

23 Şubat günü, Rusya’nın Ukrayna’daki sözde cumhuriyetleri tanıdığı günden bir sonraki gün, Ukrayna hükûmetinin ve bankalarının pek çok internet sitesi, çarşamba günü yapılan siber saldırılar sonucunda çöktü. Ukrayna yönetimi, saldırılardan Rusya’yı sorumlu tuttu.

Ayrıca İnternetHaber’den alınan bilgilere göre;  Rusya’nın yanında Ukrayna’da savaşan Çeçenistan’a bir darbe de hackerlardan geldi. Putin’in uydusu olmakla eleştirilen Ramazan Kadirov yönetimindeki Çeçenistan hükümetine yönelik tepkiler eyleme dönüştü.

Hacker grubu Anonymous,  Çeçenistan hükümetinin internet sitesini çökertti.

BBC, söz konusu iddiayı kontrol ettiğinde, sitenin ulaşılamadığına dair uyarıyı görüyor.

Anonymous, Rusya’ya karşı Cuma günü “siber savaş” ilan etti. Bu kapsamda saldırılar düzenleyen grup, Rusya Savunma Bakanlığı’na ait sitenin de bir süreliğine devre dışı bırakmıştı.

Devlet kanalı Rusya Today de Savunma Bakanlığı’nın sitesinin yavaşladığını doğrulamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu